Szkoła Podstawowa 0-3

Szkoła Podstawowa 4-8

Oddziały gimnazjalne


Warsztaty filmowe w Gdyńskiej Szkole Filmowej

  • PDFDrukujEmail

          W sobotę 6 maja grupa gimnazjalistów (14 osób) wraz z opiekunami wybrała się na warsztaty filmowe do Gdyńskiej Szkoły Filmowej w Centrum Filmowym w Gdyni. Wyjazd zorganizowano dla uczniów, którzy nakręcili profilaktyczny film „Gimnazjalisto! Nie daj się sprzedać!” (w formie nagrody i docenienia ich pracy) oraz uczniów zainteresowanych tą tematyką. Udział w warsztatach był bezpłatny, a podróż sfinansowała Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wycieczka była kolejnym dowodem na to, że można spędzić wolny czas w miłej i wesołej atmosferze, a co najważniejsze zdobyć bardzo ciekawą i przydatną wiedzę.

Celem jednodniowych warsztatów prowadzonych w Gdyńskiej Szkole Filmowej w ramach programu edukacyjnego Filmoteka Szkolna jest szerzenie edukacji filmowej i kulturalnej wśród dzieci i młodzieży. Warsztaty miały za zadanie pogłębienie wiedzy z zakresu korzystania z języka filmowego przy własnych produkcjach, zarówno szkolnych jak i prywatnych. Wykładowca-czynny zawodowo filmowiec  uczył w sposób przystępny podstaw języka filmowego, obsługi profesjonalnego sprzętu oraz zdradzał w jaki sposób można zastąpić profesjonalny sprzęt w warunkach domowych. Uczestnicy zajęć poznali  podstawy kadrowania i kompozycji, które obowiązują w filmach fabularnych i dokumentalnych. Warsztaty łączyły w sobie formę wykładów teoretycznych i ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu filmowego i oświetleniowego.
Warsztat rozpoczynał się wstępem teoretycznym i analitycznym przygotowującym uczestników do konkretnej pracy ze sprzętem. Dzięki przekazywanym podstawom sztuki filmowej młodzież dowiedziała  się, w jaki sposób może wykorzystać urządzenia, żeby osiągnąć pożądany efekt. Podczas pracy z kamerą uczestnicy nagrywali  własny materiał, który następnie,  zmontowano w prosty film, w nowoczesnej  Sali  montażowej Gdyńskiej Szkoły Filmowej, która ma swoją siedzibę w Gdyńskim Centrum Filmowym. Film stworzony przez uczestników to sekwencje od 4 do 6 scen na podstawie przygotowanego przez wykładowcę i omówionego wspólnie scenariusza. Po zakończeniu warsztatów szkoła otrzymała  nagranie  zrealizowanego przez uczniów materiału. Uczniom wręczono  także certyfikat ukończenia warsztatów Filmoteki Szkolnej.

 

Program warsztatów:
09:30 - 10:00: Wykład teoretyczny (podstawy pracy na planie filmowym, praca z kamerą, podstawy kadrowania, kompozycji, nauka o świetle).
10:00 - 11:00: Warsztat z języka filmowego (podstawy reżyserii filmowej, praca z aktorem, praca z kamerą i oświetleniem, praktyczna nauka kadrowania), prowadzony w studiu filmowym w Gdyńskiej Szkole Filmowej.
11:00 - 12:30: Pomysł, tworzenie i praca nad scenariuszem.
12:30 - 14:30: Casting, obsada, nagranie materiału filmowego.
14:30 - 15:15: Przerwa.
15:15 - 19:00: Podstawy montażu filmowego. Krótki wstęp teoretyczny, analiza przykładów, montaż oraz analiza zrealizowanego materiału.


 

Po jednodniowym warsztacie uczestnicy posiadają podstawowy zasób wiedzy o języku filmu, zasadach kompozycji i kadrowania, podstawy tworzenia prostych scenariuszy  oraz potrafią samodzielnie nagrać materiał, reżyserować proste sceny i zmontować krótką formę filmową. Bardzo istotnym elementem warsztatu jest końcowa analiza (zawierająca zarówno uwagi wykładowcy jak i pomysły, komentarze uczestników), wskazująca słabe i mocne strony produkcji. Takie zakończenie zajęć jest doskonałym początkiem do dalszej kreatywnej i twórczej drogi uczestników warsztatów Filmoteki Szkolnej.

 

 

Uczestnicy warsztatów:

 

1.Betyna Mateusz

 

2.Bocian Jan

 

3.Czarnowska Melania

 

4.Czarnowski Jakub

 

5.Durajewska Angelika

 

6.Jędryczka Paweł

 

7.Kater Joanna

 

8.Kołodziejczak Oliwia

 

9.Manikowski Michał

 

10.Wąsikowski Miłosz

 

11.Piekarska Julia

 

12.Nawrocka Judyta

 

13.Meller Inga

 

14.Zomkowska Zuzanna

 

 

Opiekunowie:

 

1.Dombrowska Małgorzata

 

2.Powierża Jagoda

 

 

Serdecznie dziękujemy Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za sfinansowanie wyjazdu na warsztaty, z jednoczesnym zwróceniem uwagi, że w taki sposób można spędzać czas, bez używek i wspomagaczy!!!

 

Przygotowała pedagog  Małgorzata Dombrowska

 


Kontakt

Zespół Szkół w Osiu

ul. Szkolna 8

86-150 Osie

Tel: (52) 3329505

fax: (52) 3339362

Email: zsz@zszosie.pl

Sekretariat czynny: 700 - 1530

Licznik odwiedzin

Dziś73
Wczoraj297
Wizyt w tygodniu2296
Wizyt w miesiącu5904
Razem321636

Jest 74 użytkowników online

HomeNasze sukcesyWarsztaty filmowe w Gdyńskiej Szkole Filmowej